blogspot visitor counter
Kediler İçin En İyi Mama – Kedi MAMALARI – Kümes Hayvanlı kedi mamaları, Balıklı kedi mamaları, Av Hayvanlı kedi mamaları, Biftek ve Dana Etli kedi mamaları, Kuzu Etli kedi mamaları, Domuz Etli kedi mamaları Fiyatları, Ucuz Karışık kedi mamaları – kedimamalari.org

 • DOLAR
  5,4499
  % -0,01
 • EURO
  6,2351
  % -0,31
 • ALTIN
  225,8837
  % -0,21
 • BIST
  92.832,90
  % 0,85
Kediler İçin En İyi Mama

Kediler İçin En İyi Mama

Kediler İçin En İyi Mama Kedi maması seçimi kedilerin sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Mamanın kalitesi, ekonomik olması, kedinizin fizyolojik özellikleri yüzünden kediniz üzerindeki değişken etkisi, veterinerinizin onaylaması gibi birçok değer seçiminiz konusunda size yardımcı olacaktır. Kedi mamaları konusunda tecrübeli olan kişilerin dışında ilk kez kedi besleyecek ve bu konuda deneyimsiz olanların dikkat […]

reklam

Kediler İçin En İyi Mama

Kedi maması seçimi kedilerin sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Mamanın kalitesi, ekonomik olması, kedinizin fizyolojik özellikleri yüzünden kediniz üzerindeki değişken etkisi, veterinerinizin onaylaması gibi birçok değer seçiminiz konusunda size yardımcı olacaktır.

Kedi mamaları konusunda tecrübeli olan kişilerin dışında ilk kez kedi besleyecek ve bu konuda deneyimsiz olanların dikkat etmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle sağlıklı kedi maması kullanmak ilk başta gelen maddedir. Piyasada üretilen çok sayıda kedi maması bulunmakla birlikte sağlık ve besin değeri açısından değişkenlik gösteren bu mamalar özenle seçilmelidir. Mama üretimi konusunda ülkemizde hali hazırda denetimler yapılmakta, ancak tercih edeceğiniz mama ne kadar denetimli olursa olsun içindeki bileşenlerine dikkat ederek kullanmanız önerilir. Peki, kediler için en iyi mama nasıl seçilir? Kedi mamasının içinde hangi maddeler bulunmalı, hangileri bulunmamalıdır? Bunları maddeler halinde görebiliriz.

Kediler için sağlıklı ve alerjik olmayan kedi mamaları için içinde mısır, soya, mısır glüteni, buğday, kuru arpa küspesi, digest gibi maddelerin olmamasına özen göstermelisiniz. Maliyeti azaltmak için kalitenin düşürüldüğü mamalarda bu maddelerin kullanımının daha fazla olduğu görülmekte.

Bir diğer madde ise besleyicilik ve besin değeri açısından daha doğru bir seçim olacak et ve yan ürünlerinin bulunduğu mamalar. Evcil hayvanlarınız için doğru beslenme açısından içinde et ve bunun gibi bileşenlerin kullanıldığı mamalar daha doyurucu olmaktadır. Ancak et ve yan ürünlerinin bulunduğu söylenen mamaların içindekiler listesinde nelerin olduğuna dikkat etmelisiniz. Et ve yan ürünlerini kullanmak yerine ölen hayvanlardan elde edilen etler, bayat etler, tavuk unu gibi maddeler kullanılarak sağlıksız mamalar yapılmaktadır. Kediniz için bu konuda mutlaka dikkatli olmanız önerilir.

Kedi mamalarının içinde bulunan bazı maddelerin belli oranlarda olması gerekmektedir. Bunlardan birisi ise fosfor, magnezyum ve kalsiyum oranının dengeli olmasıdır. Bu oran fazla olduğunda kedinizin fizyolojik özelliklerine bağlı olarak bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Özellikle erkek kedilerde bu değer daha da önemli hale geliyor. Bu oran 1,1-0,7 değerleri arasında olursa ideal denge oranına ulaştığı söylenebilir.

Yine her kediye göre alerjik reaksiyon oluşturması açısından değişkenlik gösteren bir diğer bileşen ise proteinler. Protein değeri fazla olan mamalar hassas kediler için çok fazla tercih edilmemelidir. Alerjik bir durumla karşılaştığınızda bu duruma sebep olabilecek ilk şey genellikle mamalar oluyor. Fazla protein ise her zaman kedilere iyi gelmiyor.

Her canlıyı ciddi ölçüde etkileyen ve zarar veren bir diğer etken ise kimyasal maddeler. Mamaları uzun süre korumak için equitoxin, BHA, BHT, propyll galat gibi benzin türevi kimyasal koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Kimyasal koruyucu maddelerin doğru oranlarda kullanılmamasıyla oluşan mamalar kanserojen içeriğe sahip olduğundan dolayı oldukça zararlıdır.

Kullanılan mamaların marka ve kalite çeşitliliğinin yanında yaş ve kuru mama olarak iki farklı seçenekte olduğunu biliyoruz. Hangisinin kediler için daha yararlı olduğu konusunda çeşitli fikirler bulunmaktadır. Kuru ve yaş mamanın fayda ve zararları ele alınarak kedinizin de hangisini sevdiğine özen göstererek tercih yapabilirsiniz. Kedilerin doğası gereği sık karşılaştığı bazı sorunlar vardır. Bunlardan biri ise özellikle erkek kedilerde daha fazla görülen böbrek yetmezliği, idrar yolları rahatsızlığı gibi susuz kalındığında ortaya çıkan sorunlardır. Su miktarı açısından yaş mamaların kullanımı daha idealdir. Kuru ve yaş mamanın besin değerleri ise hemen hemen birbirine yakındır. Ancak su değerleri açısından yaş mama kullanmak gerekebilir. Eğer kediniz için kuru mama kullanmayı tercih ediyorsanız yanında ek olarak su takviyesi yapmalısınız.

Kediler İçin En İyi Mama

Kedinizin cinsine, fizyolojik ve psikolojik hallerine bağlı olarak,bu bilgi ve önerileri göz önünde bulundurarak kediniz için doğru bir mama seçebilirsiniz.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM