blogspot visitor counter
Bestpet Kedi Maması – Kedi MAMALARI – Kümes Hayvanlı kedi mamaları, Balıklı kedi mamaları, Av Hayvanlı kedi mamaları, Biftek ve Dana Etli kedi mamaları, Kuzu Etli kedi mamaları, Domuz Etli kedi mamaları Fiyatları, Ucuz Karışık kedi mamaları – kedimamalari.org

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bestpet Kedi Maması

Bestpet Kedi Maması

Bestpet Kedi Maması, Kedilerin sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için kedi mamaları kedi sahipleri için çok önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması içerisinde öncelikli olarak kedileri alerji yapan maddeler yapan buğday, soya, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddeler bulunmamalıdır. Bu tür maddeler kediler için faydalı olan besinler arasında yer almamaktadır ve üretilen mamaların maliyetini […]

reklam

Bestpet Kedi Maması,

Kedilerin sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için kedi mamaları kedi sahipleri için çok önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması içerisinde öncelikli olarak kedileri alerji yapan maddeler yapan buğday, soya, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddeler bulunmamalıdır. Bu tür maddeler kediler için faydalı olan besinler arasında yer almamaktadır ve üretilen mamaların maliyetini düşürmek için kullanılan ürünlerdir.

Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken ise mamanın yapılmış olduğu mamadaki etin özelliğidir. Mamalar kaynağı belli olan etlerden yapılmalıdır. Yani mamaların üzerinde;

Chicken by products, Meat by products, animal by products, meat meal (Türkçe olarak et ve etin yan ürünleri, et ve türevleri) gibi ucu açık olarak yazılan tanımlamalar olmamalıdır. Birçok firma daha fazla para kazanmak için, mama paketlerinin içeriğine bunları yazmakta ve mamaların içerisine kaliteli et veya tavuk koymak yerine hastalıklı hayvanların bayat etlerini ya da et yerine genellikle gaga, ibik, ayak, toynak, gibi besleyiciliği olmayan hayvan uzuvlarını koymaktadır. Bu tür mamalar besleyici olmamakla beraber aynı zamanda tehlikelidirler. Kaliteli bir kedi maması üzerinde mamada kullanılan etin türü yazılmalı ve türevleridir tarzı ucu açık kelimeler kullanılmamalıdır.

Türkçe etiketlerde ise çoğu firmada besin içeriği yetersiz ve yanlış yazılmaktadır. Bundan dolayı İngilizce bilenlerin besin içeriğini İngilizce olarak okumaları daha faydalı olmaktadır.

Sağlıklı ve kaliteli mamada bir diğer önemli unsur ise mamanın dengeli fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranına sahip olmasıdır. Bu oranların yüksek olması kedilerde böbrek taşı, idrar yolu hastalığı gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Kediler kuru mama ile beslendiğinde en az günde 1 kahve fincanı ölçüsünde su içmelidirler.

Mamalardaki bir diğer önemli faktör mamanın dengeli protein oranına sahip olmasıdır. Kediler alerji olduğunda ilk yapması gereken şeylerden biri alerji kaynağının tespit edilmesi ve insanlarda olduğu gibi çok besleyici ağır yiyeceklerden yani protein oranı yüksek mamalardan ve yaş mamalardan kaçınmak olmalıdır. Dengeli, değerleri yeterince besleyici ve sağlıklı olan mamaları tercih edilmelidir.

Mamaların ne ile muhafaza edildiği de önemlidir. Yani mamanın kimyasal koruyucu maddeler ile mi yoksa doğal yollarla yani α-Tokoferol E & C vitaminiyle ve biberiye özütü ile (rosemary extract) korunduğudur. Mamaların korunmasında kullanılan kimyasal ürünler BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi benzin türevleridir. Yabancı ülkelerde yaşayan bazı veterinerler bu tür kimyasal koruyucu maddelerin kedilerin bünyesinde birikip ileriki yıllarda kansere ve daha birçok hastalığa neden olabileceğini söylemektedir. Ayrıca bu kimyasal maddelerin uzun dönemde bağışıklık sistemine de zarar verdiği söylenmektedir.

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde başta TAURİN olmakla beraber birçok vitamin, mineral ve bağırsak florasını canlandıran kuru mama bulunmalıdır. Ayrıca mamanın kabız yapmasını önleyici dengeleyici elementlerde olmalıdır. Taurin maddesi kedilerin görme ve kalp fonksiyonları açısından çok önemlidir ve bu madde kedilerin vücutlarında üretilemediği için dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu nedenle taurin içeren mamaların kullanılması daha faydalıdır. Ayrıca taurin maddesini kedi vitaminleri, vitamin pastaları, taurin tabletleri aracılığı ile de kedilere verilebilmektedir.

Bestpet Kedi Maması

Kedi maması alınırken mamanın ait olduğu firma internette firmanın kendi sitelerinden araştırılmalıdır. Böylece sitede yer alan analiz değerlerine bakılarak mamanın içeriğinin ne olduğu ve kediler üzerindeki etkileri hakkında bilgi edilebilinir.

Bestpet kedi maması içerisinde tavuk eti unu, pirinç, mısır, hayvansal yağlar, balık unu, karides unu, bira mayası, mineraller, taurin , yüzde otuz oranında ham protein ile omega3,omega6 ,a, c d3,e vitaminlerini yeterli miktarlarda ve besleyici düzeyde bulundurmaktadır.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM