blogspot visitor counter
Alerjik Kedi Maması – Kedi MAMALARI – Kümes Hayvanlı kedi mamaları, Balıklı kedi mamaları, Av Hayvanlı kedi mamaları, Biftek ve Dana Etli kedi mamaları, Kuzu Etli kedi mamaları, Domuz Etli kedi mamaları Fiyatları, Ucuz Karışık kedi mamaları – kedimamalari.org

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alerjik Kedi Maması

Alerjik Kedi Maması

Alerjik Kedi Maması Kedilerde besin alerjisi, vücutta alerjen veya antijen olarak kabul edilen maddelere bağışıklık sisteminin tepki vermesi ile oluşur. Bu besin maddeleri zararlı besinler olmamalarına rağmen kedinizin vücudunda alerjen ya da antijen madde olarak kabul edilebilirler. Kedilerin yaşadığı deri rahatsızlıklarında genel olarak besin alerjisini sorumlu tutulsa da yapılan araştırmalara baktığımızda bunların sadece %10- 15’i […]

reklam

Alerjik Kedi Maması

Kedilerde besin alerjisi, vücutta alerjen veya antijen olarak kabul edilen maddelere bağışıklık sisteminin tepki vermesi ile oluşur. Bu besin maddeleri zararlı besinler olmamalarına rağmen kedinizin vücudunda alerjen ya da antijen madde olarak kabul edilebilirler. Kedilerin yaşadığı deri rahatsızlıklarında genel olarak besin alerjisini sorumlu tutulsa da yapılan araştırmalara baktığımızda bunların sadece %10- 15’i oranındaki kısmının besin alerjisinden kaynaklandığı görülmektedir.

Aynı şekilde kedilerde besin alerjisinin nedeninin hep kedinin son zamanlarda tükettiği besinlerden kaynaklandığı düşünülse de bu düşünce de yanlıştır. Çünkü besin alerjine sebep olan besinlerin alerji etkisini gösterme süresi bir hafta ile on yıl arasında değişebilir. Yine yapılan araştırmalara bakıldığında besin alerjisi durumu yaşayan kedilerin %80’inin alerjiye sebep olan besin ile en az 2 yıl boyunca beslendiği görülmüştür.

Kedinizin herhangi bir besinden zehirlendiğini şu belirtiler ile anlayabilirsiniz:

1- Kediniz bir yıl kadar bir süre sürekli kaşınır.
2- Kedinizde çeşitli deri lezyonları, kabuklu yaralar vb. olabilir.
3-Kedinizde kusma, ishal ve bağırsak aktivitelerinde farklılıklar görülebilir.

Eğer kedinizde bu belirtileri gözlemlemişseniz onu bir veterinere götürdüğünüzde veteriner çeşitli diyet denemeleri ile kedinizde alerjiye neden olan alerjenleri belirlemeye çalışır. Kedinizin herhangi bir besine alerjisi varsa onu artık alerjik kedi maması ile beslemeniz gerekir. Alerjik kedi maması, kedinizin yaşadığı rahatsızlığın tedavi olmasını sağlar ve kullandığınız sürece alerjinin tekrar yaşanmasını engeller.

Farklı pek çok alerjik kedi maması markası vardır. Bu markalardan bazılarının özelliklerini açıklayacak olursak şöyledir:

1- z/d Low Allergen

Alerjik reaksiyonların sebebi vücudun birtakım proteinleri alerjen olarak algılayıp tepki vermesidir. Fakat bu mama yüksek derecede hidrolize edildiği için içerdiği protein molekülleri kedinizin vücudunun alerjen olarak algılayıp tepki veremeyeceği kadar küçüktür.Hidrolizasyon, protein moleküllerinin besin değerlerini kaybetmeden kedi vücudunun alerjen olarak algılayamayacağı boyutta küçültülmesini sağlar. Bu nedenle kedinizi bu alerjik kedi maması ile beslediğinizde alerji durumu ortadan kalkacak ve tekrarlanması da engellenmiş olacaktır. Ayrıca bu mama zengin esansiyel yağ asidi içerdiğinden kedinizin tüyleri ve derisi için çok yararlıdır.

2- Royal Canin Sensible 33

Royal Canın Sensible 33, sindirim sistemi hassasiyeti yaşayan kediler için uygundur. İçerdiği besinlerin sindirilebilirliği oldukça yüksektir. Bu mama bağırsak florasını dengeler, sindirim sistemini destekler ve kedinizin daha rahat hissetmesini sağlar. 1-7 yaş arasındaki kediler bu mama ile beslenebilir.

3- Hill’s Prescriptin Diet d/d

Kediniz besin alerjisi durumu yaşadığında başvurabileceğiniz farklı bir yöntem de yeni bir protein yöntemidir. Yeni bir protein yöntemi, kedinizin daha önce hiç tüketmediği bir protein ile onu besleyerek alerji durumunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Kediniz daha önce bu proteini hiç tüketmediği dolayısıyla vücuduna almadığı için vücudundaki reseptörler henüz bu proteine duyarlı değildir. Hill’s Prescriptin Diet d/d adlı mamanın üretiminde protein kaynağı olarak geyik eti kullanılmaktadır. Kediler genellikle daha önce geyik eti ile beslenmedikleri için bu mama alerji yaşayan kedilerin beslenmesinde kullanılmaktadır.

Alerjik Kedi Maması

Kedinizin gıda alerjisi hangi derecede olursa olsun alerjisi olan besini kesinlikle yedirmemeniz gerekir. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde öncesinde kedinizin kullandığı ilaçlar varsa bunları da mutlaka belirtmelisiniz. Veterinerin önerdiği diyete mutlaka uymalısınız.
Kedinizi hipoalerjenik besinler ile beslerken bisküvi vb. farklı şeyler kesinlikle yedirmeyiniz. İnsanlar için kullanılan alerji ilaçlarını kesinlikle kedileriniz üzerinde denemeyiniz. Bu tür denemeler sonrasında çok büyük sorunlara neden olabilir. Deneme diyetleri uygulanırken kedinizin başka besinlere de alerjisi ortaya çıkabilir. Böyle bir durum geliştiğinde mutlaka veterinere haber verip, danışınız. Veterinerinizin belirlediği kontrol tarihlerine uymayı ihmal etmeyiniz.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM